Psikodrama Hazırlık Aşaması Eğitimi Malatya

Malatya’da İnönü Üniv. Psikiyatri A.B.D. Başkanı Prof. Dr. Süheyla ÜNAL ve Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü Başkanı Bircan Şimşek tarafından verilecek olan “Psikodrama Hazırlık Aşaması” Eğitimine Ocak ayında başlanacak ve ayda, bir hafta sonu, 16 birimlik bir grup çalışması şeklinde olacaktır. Her bir birim 45 dakika sürecek ve eğitimin birim başı ücreti 20 TL’dir. Tam sayı elde edebilmemiz için ismailreyhani@gmail.com adresine katılıp katılmayacağınız hakkında mail atarak bilgilendirirseniz sevinirim.

Ayrıca eğitimi almak için isteyen arkadaşlarınız için aşağıdaki “Psikodrama Hazırlık Aşaması Başvuru Formu” linkini tıklayarak internetten başvurabilirler.

http://www.a.ozbek-psikodrama.com/j1010/basvuru1.php

 

Eğitim üç aşamalıdır:

1. Hazırlık aşaması: Psikodramatik sosyometrik grup psikoterapisi yöntemini, genel çizgileriyle eğitim adaylarına tanıtmayı amaçlar. (alacağınız eğitim)

 

2. Temel aşama: Bu aşamada temel amaç, grup üyelerinin kendi bireysel gelişmelerini tamamlamalarıdır.

 

3. İleri aşama: Bu aşamanın temel amacı, adayın bağımsız olarak grup yönetmeyi ve yönetici konumunda psikodramanın özel tekniklerini uygulamayı ve kullanmayı öğrenmesidir.

 

Temel aşamada “Psikodrama Asistanı”; İleri aşamada ise “Psikodrama Terapisti” (psikiyatrist ve klinik psikologlar) ya da “Psikodrama Yöneticisi” belgesi verilir

 

Hazırlık aşaması= 48 birim, Temel aşama= 400 birim, İleri Aşama= 500 birimdir (Bir birim 45 dakikadır)

 

Eğitime Kabul Koşulları:

Psikodrama yöneticisi veya terapisti olmak için gereken psikodrama eğitimine, doktor, psikolog, psikolojik danışman ve rehberlik uzmanı, sosyal çalışmacı,  yüksek hemşire ve psikiyatri yüksek hemşireleri katılabilir. Enstitü eğitmenlerinin değerlendirip kabul etmeleri koşuluyla, ilgili başka bölüm mezunları (sosyoloji, tiyatro ve öğretmenlik gibi) için de eğitim grupları açılabilir.

 

Eğitim Süresi:

Yöneticilik veya terapistlik belgesinin kazanılması ile tamamlanan üç aşamalı eğitim süreci, en az 4 en çok 8 yılda tamamlanır.

 

Eğitim birimi 45 dakikadır. Belge almış bir psikodramatist olabilmek için gereken en az süre, toplam 948 birimdir (Bu 880 birim olan FEPTO Minimal Eğitim Standardına uygundur).

 

Eğitim Çalışmaları:

Eğitim çalışmalarının planlanmasında kullanılan en yaygın uygulama, ayda, bir hafta sonu, 2 gün devam eden, 16 birimlik grup çalışmasıdır. Diğer bazı uygulama örnekleri, her hafta devam eden 4 birimlik; on beş günde bir devam eden 8 ya da 12 birimlik;  ayda bir devam eden 24 birimlik ya da bir seferde, 2-3 gün yatılı kalmak şartıyla devam eden toplam 60 birimlik maraton grup çalışmalarıdır.

 

Eğitim programının içeriği, uygulamalı ve kuramsal olmak üzere iki boyutta iç içe sürdürülür. Ortak Eğitim Kurulu (OEK) tarafından düzenlenen ve Geniş Eğitim Kurulu tarafından onaylanan eğitimler, üyelere bölge koordinatörleri aracılığıyla duyurulur.

 

Eğitim Ücreti:

Geniş Eğitim Kurulu tarafından, güncel koşullar göz önüne alınarak belirlenen eğitim ücretleri, her yılın kasım ayında üyelere duyurulur, bu ücret uygulaması ocak ayından itibaren geçerli olur. Şu andaki birim ücreti 20 TLdir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir